Menu

List of Governors

Governor Committees and Areas of Responsibility – To July 2021

 

Name

Governor Role

Committees

Additional Responsibilities

End of Term

Helen Norris

Chair, Foundation

FGB (Chair), Strategy (Chair), Resources, Learning & Curriculum

Safeguarding, Wouldham, Lower School

25/03/2023

Andrew Pembroke

Vice Chair, Foundation

FGB, Strategy, Resources (Chair)

 

09/01/2025

Angela Iraggi**

Acting Vice Chair, Parent & Co-opted

FGB, Strategy, Resources (Acting Chair) Learning & Curriculum (Chair)

Health & Safety, Training & Development, Wouldham, Pupil Voice, Upper School

14/05/2025

Colin Terry

Co-opted

FGB, Strategy, Resources

Pupil Premium & Covid Catchup, Upper School

23/09/2023

Stephen Challis

Parent

FGB, Learning & Curriculum

Safeguarding, LAC, Pupil Premium & Covid Catchup, Lower School

15/07/2023

Pauline Campbell

Co-opted

FGB, Learning & Curriculum

Health & Safety, Pupil Voice, Lower School

07/12/2024

Lewis Jones

Co-opted

FGB, Resources

Pupil Voice, Upper School

29/03/2025

Lorna Stapley

Staff/Co-opted

FGB, Learning & Curriculum

LAC

13/03/2024

Lorraine Stapleton

Staff

FGB, Learning & Curriculum

Website

07/10/2023

Scott Jarred

Headteacher

N/A

Michelle Patterson

Observer, Deputy Headteacher

N/A

Sam Kelleher

Observer, Deputy Headteacher

N/A

Jo Marchant

Observer, Strategic Business Leader

N/A

Adam Blakemore

Clerk Bexley Governor Services

Adam.Blakemore@bexley.gov.uk

N/A

**Co-opted governor from 14/5/21 - 14/5/2025

Vacancies at 29/03/2021:

1 LA

4 Co- opted

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×